1 Kasım 2009 Pazar

OXALİK ASİT

Sonradan bakmasını bilmiyorum diye arılığıma getirilen kovana oxalik asit uyguladım.1/1 750 cc şuruba 35 gr.oxalik asit kristalini kattım.kovana 35 cc uyguladım.öteki kovanların oxalik asidini aralık ayında planlamıştım.Oxalik asit hazırlanması birkaç farklı şekilde tarif edilmiştir.
En az yavru olduğu zaman yapılması öneriliyor.
Biz ruhsatsız ilaç kullanmakta ısrar ediyoruz.Formik asidi yurt dışında uygulayan arkadaşlara üzerinde arı zararlılarına karşı kullanılır yazıyormu diye soruyorum yazmadığını söylüyorlar.Formik asidin zararını görmedim.sonbaharda da her 10 günde bir arıları kontrol ettim,kanatsız arı veya yavrularda sorunu olan olmamıştı.ilk baharda da formik asit uyguladım.kapalı erkek arıları pensle çıkartıp varoa kontrolü yaptım. Erkek arı gözlerinden çıkarttığım arılarda çıplak gözle varoa 5-6 tanede bir görülüyordu.
Her şey gönlünüzce olsun.

KOVAN GİRİŞLERİ

Merhaba,
Kovan girişlerini sonbaharda besleme yapılırken yağmalama olmaması için daraltmıştık.Bazı kovanlarda bir arı girebileceği kadar daraltma yapmıştık.
Arılar kış salkımı oluşturduğundan oluşacak gaz ve nemin atılabilmesi için tamamen açtık.
Arılar için nem ve oluşacak gazların tehlikeli olduğu,kovan havalandırmasının önemi pek çok sitede değiniliyor.soğuktan arının ölmediği,Nemden ve gazlardan ölebileceği için,kovan giriş deliklerini tamamen açtım. (İç anadoluda yıllardır 100 kovanın üzerinde arı ile arıcılık yapan arkadaşın,tüm kovanlarının polenlikli ve yaz kış açık olduğunu gördüm.)
Herkesin emeğinin karşılığını alması dileklerimle
Hoşcakalın